Przyszłość czytelnictwa-wydawnictwa internetowe

Czytanie w XXI wieku

W XXI wieku oszałamiający postęp naukowy i technologiczny spowodował, iż dla rynku księgarskiego pojawiają się nowe możliwości dotarcia do czytelników. Ponadto, nowe wynalazki, w postaci m.in. e-booków pozwalają czytelnikom na wygodne obcowanie z literaturą. Elektroniczna książka, w przeciwieństwie do tradycyjnej, ma wiele zalet,które wynikają z jej konstrukcji. Możliwość umieszczenia kilkuset stron w czytniku w postaci pliku, który można odtworzyć na ekranie komputera pozwala odbiorcom uniknąć niewygody upchnięcia kilku papierowych egzemplarzy w jednej walizce podczas wakacyjnego urlopu. Z tego rodzaju problemem często mierzył się zapewne niejeden miłośnik literatury. Szeroki wybór elektronicznych książek oferują zdobywające coraz większą popularność wydawnictwa internetowe.

Ogrom wydawanej literatury

Każde wydawnictwo internetowe stara się zachęcić czytelnika do zakupu „egzemplarzy” swoich elektronicznych książek poprzez szeroki wybór utworów literackich z różnych gatunków. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie-od miłośników ogrodnictwa po entuzjastów powieści gotyckiej. Dla początkujących pisarzy istnieje możliwość nawiązania kontaktu z wydawnictwem, które w przypadku zaakceptowania sprezentowanego tekstu pomoże opublikować jego treść w postaci. Z powodu współczesnej mody na pisanie wydawnictwa internetowe na pewno nie mogą narzekać na brak chętnych do opublikowania własnej twórczości.

Czy druk zostanie wyparty?

Na popularność wydawnictw internetowych i elektronicznych książek mogą patrzeć z niepokojem miłośnicy słowa drukowanego.Czyżby po niemal 500 latach słowo drukowane miało ostatecznie odejść do lamusa lub nawet zostać całkowite wyparte przez elektroniczne formaty? Największymi entuzjastami e-booków jest młodzież oraz młodzi dorośli, którzy dorastali razem z nowinkami technicznymi. Pozostaje jeszcze grupa osób w średnim i starszym wieku, którzy mają problem z odzwyczajeniem się od papierowych książek, chociaż oczywiście i wśród nich zdarzają się jednostki lubujące się w nowościach. Wydaje się, iż w miarę upływu czasu papierowe książki mogą zostać zdetronizowane na rzecz e-booków, jednak ich niszowy charakter prawi, iż nigdy nie zostaną wyparte i pozostaną ciekawostką. Mogą nawet nabrać atrakcyjności wśród młodszych czytelników jako przejaw niezwykłego hobby. Podobnie stało się z płytami winylowymi czy kasetami magnetofonowymi.